مقایسه چهاردستگاه لیزری و غیر لیزری درجوانسازی پوست


درحال حاضر چهار نوع چهاردستگاه لیزری و غیر لیزری درجوانسازی پوست مطرح است.از این دستگاههابرای افزایش درخشندگی و صافی پوست از بین برن تیرگی ولکه های صورت،کاهش چروکهای صورت وکاهش افتادگی و شل شدن وافزایش سفتی و قوام پوست استفاده میشود.هرکدام از این لیزرها مشخصه هائی دارند،که در انتخاب آنها برای هر فرد تأثیر میگذارد.در اینجا به مقایسه این دستگاهها می پردازیم تا بیماران در انتخاب آنها با همفکری پزشک متخصص پوست خود آگاهی بیشتری داشته باشند
1-لیزر افیرم affirm
2- لیزر CO2 فراکشنال
3- IPL
4- RF
1-    لیزر افیرم Affirm: برمبنای اصل فراکسل است. (مراجعه شود به مقاله لیزر فراکسل برای جوانسازی پوست) ایمن و کم ریسک است .پوست صورت به دنبال انجام آن زخمی نمیشود.فرد میتواند فردای روز لیزر در محل کار خود حاضر شود.اثرات آن عبارت است از کاهش چروکها، سفت شدن پوست و روشن شدن پوست.اشکال این لیزر این است که یکبار انجام دادن آن فایده ندارد. بلکه باید دست کم شش مرتبه به فاصله هربار یک ماه انجام شود تا اثرات مطلوب ایجاد شود.این نوع لیزر همچنین برای درمان اسکار یا جوشگاه های ناشی از بریدگی و یا جای بخیه و همچنین اسکارهای ناش از جوش صورت بسیار مؤثر است.درواقع یک نوع لیزر فراکشنال است .اما بهترین نوع لیزر فراکشنال است.درتهران در حال حاضر فقط یک مرکز مجهز به این لیزر است
2-    لیزر CO2 فراکشنال: قویتر از لیزر affirm است و با تعداد جلسات کمتر اثرات مطلوب ایجاد میشود. اما خوب دردسر بیشتر هم دارد.بدنبال انجام این لیزر پوست صورت زخمی میشود. و لازم است بیمار چندروز در منزل استراحت کند.این نوع لیزر هم برمبنای اصل فراکسل است(مراجعه شود به مقاله لیزر فراکسل برای جوانسازی پوست).اما ستون های تخریب در آن بزرگتر بوده لذا با چشم دیده میشود.اگر بخواهیم برای یک نفر قویترین دستگاه جوانسازی پوست را انتخاب کنیم، لیزر CO2 فراکشنال انتخاب درستی است.اگرچه کمی ریسک آن بالاتر است اما نتایج واضح تر و زودتر ایجاد میشود.اگر پزشک تجربه و مهارت کافی در انجام آن داشته باشد،مشکلی پیش نخواهد آمد.بخصوص برای اسکارهای عمیق آکنه مناسب است.همچنین برای چروکهای عمیق اطراف دهان نیز بسیار مؤثر است.
3-    IPL: یک دستگاه برمینای استفاده از نور با شدت بالا برای جوانسازی پوست است.اما از نظر فیزیک تفاوتهائی با نور لیزر دارد.سابقه آن از دو لیزر قبلی بیشتر است وسالها است که برای جوانسازی پوست استفاده میشود.پوست بدنبال انجام آن زخمی نمی شود یا حداکثر یک التهاب و پوسته ریزی مختصر ایجاد شده که در عرض چندروز خوب میشود.برای ایجاد اثرات مطلوب لازم است چندبار(چهار تا شش مرتبه)به فاصله یک ماه تکرار شود.این دستگاه بخصوص در مواردیکه تغییرات بیشتر ناشی از رنگ پوست کک و مک و لکه های قهوه ایی ناش از بالا رفتن سن و همچنین عروق خونی ریز یا تلانژکتازی وجود دارند مناسب تر است.
4-    RF: این دستگاه برمبنای استفاده از امواج رادیو فرکونسی است وبه کلی با لیزر فرق دارد. استفاده اصلی آن برای کشیدن پوست ودرمان افتادگی است.البته هرگز جایگزین عمل جراحی کشیدن پوست یا Facelift نیست.امابهرحال برای کسانی که شرایط عمل جراحی را ندارند ویا نمی خواهند خطرات و هزینه سنگین عمل جراحی را بپذیرند مناسب است.این دستگاه یک نوع Facelift غیر جراحی است.بویژه درکسانی که افتادگی پوست آنها هنوز در حدی نیست که نیاز به عمل داشته باشد مناسب است.مزیت بزرگ آن اینست که هیچگونه ریسکی ندارد. اما برای دیدن نتایج باید حوصله داشت.لازم است جلسات مکرر به فواصل سه تا چهار هفته انجام شود.از این دستگاه برای آب کردن چربی زیر پوست هم استفاده میشود.به خاطر این برای رفع قب قب و لاغر کردن صورت کار برد دارد.اگر فردی بخواهد روشی برای جوانسازی پوست صورت استفاده کند که هیچ ریسکی نداشته باشد و تغییرات آن تدریجی باشد به نحویکه اطرافیان متوجه نشوند و هیچ گونه التهاب و قرمزی بعداز انجام آن ایجاد نشود،RF روش انتخابی است. همچنین برای درمان افتادگی پوست روش انتخابی است.
 
بدون شک تلفیق و استفاده همزمان دو یا بیشتر از  دستگاههای ذکر شده براساس وضعیت صورت فرد نتیجه بالاتری ایجاد میکند.
نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات پزشکی در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .

خوش بو باشید
صفحه اصلي
روشهای علمی مقابله با پیری پوست
پيام هاي كاربران
ریزش مو
سوالات پزشکی كاربران
گالري عكس
سايت هاي مرتبط
پسوریازیس
دانلود مقالات و اسلایدهای تخصصی
بیماریهای ناشی از تماس جنسی
لک وتیرگی صورت
اگزما والرژیهای پوستی
آکنه یا جوش غرور جوانی
نکاتی در باره شیو کردن
پرسش وپاسخ درباره کرمهای موبر
انتخاب پاک کننده مناسب صورت
آیا پوست شما حساس است؟
کاشت ناخن مصنوعی
پسر هشت ساله چینی
درمان گرگرفتگی با بوتاکس
کرم لوسیون وپماد فرق اینها درچیست؟
لیزرهای خانگی برطرف کننده موهای زائد
افزایش تعریق
خشکی پوست در زمستان
بیماریهای ناشی از تماس جنسی
بیماریهای خودایمنی
آزمون تیزهوشان عامل بلوغ زودرس جوش و ریزش مو
بهترین پمادزخم
روشهای درمان جای جوش
چه مقدار کرم؟
روش صحیح استفاده از کرم ترتینوئین
بهترین روش برداشتن خال
جستجوی مطالب
 
 
 
Isfahan University of Medical sciences