دکتر محمد شیزرپور

متخصص پوست و مو


معرفی امکانات مطب

گرفتن وقت

آدرس وتلفن مطب

بیماریهای خودایمنی

بدن انسان دارای یک سیستم دفاعی است . اگر میکروب یا و یروسی از بیرون وارد بدن شود،سیستم دفاعی در مقابل آن وارد عمل شده و سعی در دفع آن میکند.
اما گاهی این سیستم دفاعی بدن نمی تواند بین اجزاء خودی و بیگانه افتراق دهد.

سلولهای خودی را به اشتباه بیگانه فرض کرده و به آنها حمله میکند.در اثر این حمله التهاب و آماس ایجاد شده و اجزاءخودی بدن آسیب میبینند.و به این ترتیب یکسری از بیماریها ایجاد میشوند که ما به آنها بیماریهای خود ایمنی یا اتوایمیون میگوئیم.

معروف ترین این بیماریها روماتیسم است. در این بیماری سیستم دفاعی بدن به اشتباه به سلولهای غضروف مفاصل حمله کرده ، تورم و التهاب و درد مفصل ایجاد میشود . از جمله بیماریهای پوستی اتوایمیون یا خودایمنی میتوان به بیماری پمفیگوس پسوریازیس ، وتیلیگو یا لک و پیس ، لیکن پلان و لوپوس پوستی و ... اشاره کرد.

علت دقیق بوجودآمدن این بیماریهای خودایمنی یا اتوایمیون ناشناخته است. اما احتمالاً ژنتیک نقش مهمی در بوجود آمدن این بیماریها دارد. البته الگوی توارث این بیماریها قابل پیش بینی و مشخص نیست.ممکن است یک نسل باشد چندنسل نباشد.
اساس درمان بیماریهای خود ایمنی داروهای مهارکننده سیستم ایمنی مثل کورتون است.


نظرات کاربران درباره این مطلب :

ehsan [ 1392-05-03 ]
ali ast

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیماریهای خودایمنیخوش بو باشیدخشکی پوست در زمستاندرمان گرگرفتگی با بوتاکسروشهای درمان جای جوشلک وتیرگی صورتپسوریازیسآکنه یا جوش غرور جوانیاگزما والرژیهای پوستیبیماریهای ناشی از تماس جدانلود مقالات و اسلایدهاروشهای علمی مقابله با پیریزش موسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرلیزرهای خانگی برطرف کنندچه مقدار کرم؟نکاتی در باره شیو کردنکاشت ناخن مصنوعیکرم لوسیون وپماد فرق اینپرسش وپاسخ درباره کرمهایپسر هشت ساله چینیآیا پوست شما حساس است؟آزمون تیزهوشان عامل بلوغافزایش تعریقانتخاب پاک کننده مناسب صبهترین پمادزخمبهترین روش برداشتن خالروش صحیح استفاده از کرم تصفحه اصلیبیماریهای ناشی از تماس ج